Ochutnávka vín Modré vinařství (Mutěnice)

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 10.03.2016

„Modré” novinky s překvapivým vítězem

Plnou sérii novinek z ročníku 2015 nám jako první ve Viničním altánu představilo Modré vinařství z Mutěnic. Již tradiční host, spolumajitel vinařství Libor Čížek, přivezl pěknou várku čtrnácti vzorků. Ochutnali jsme devět bílých, dva klarety, jedno růžové a dvě červená vína. Bylo toho hodně, nicméně myslím si, že jsme tuto poměrně sladší vlnu zvládli dobře.

Přiznám se, že ač nejsem příznivec vysloveně sladkých vín (a bylo jich hodně), právě většina z nich mne zaujala bohatostí ve vůni i chuti. Jen bych si je nevybral na delší pití.

Vstupní polosuché Veltlínské zelené v kabinetním provedení bylo nejjednodušší ze všech vín, lehčí a ovocné. Výborné na zavínění.

Následující kabinetní Müller-Thurgau byl o poznání bohatší, šťavnatější s hezky vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (6,2 g/l). Ideální víno nejen k jídlu.

A to platí i o Neuburském v pozdním sběru, dalším polosuchém víně, které však nabídlo také mazlivější, lehounce nasládlé, ale zároveň kulaté tělo. Z bílých mi chutnalo snad nejvíce, jen mne překvapily „sauvignonové” tóny ve vůni i chuti - tedy černý rybíz a citrusy (grep).

O přízeň „jedničky” večera se s ním u mne dělilo Chardonnay v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatší kyselinou (7,5 g/l), plnějším tělem a bohatou ovocně-minerální vůní i chutí. Šťavnaté víno s delším závěrem, které určitě ještě poroste do krásy!

A pro mne možná nejlepším vínem večera byl Cabernet Sauvignon klaret v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého a polosladkého vína s krásnou vůní jemných tmavých peckovin. V chuti bohatě ovocné, lehounce nasládlé a zároveň měkce pikantní. Hrozny z proslulé viniční trati Turold v Mikulově jsou prostě zárukou kvality. Špatný vinař na ně nemá nárok!

Kabinetní Cabernet Moravia rosé byl o poznání méně elegantní, kořenitější, a jen lehce pikantní. Nicméně dobře pitelný.

Druhý klaret, kabinetní Frankovka, byl již o poznání sladší (22,7 g/l zbytkového cukru), což byl pro mne jeho největší handicap. Příjemná vůně (jemně kořenité peckoviny), stejně tak v zakulaceném a výrazně nasládlém těle. Díky jeho měkce pikantní chuti bych snesl i dvě sklenky.

Zklamal mne (a také další členy „vrcholového týmu”) zemský Hibernal. Polosladké víno s poměrně nevýraznou aromatikou a sladším plochým tělem bez šťavnatosti a charakteristických znaků této odrůdy.

Ještě sladší, ale mnohem bohatší ve vůni i chuti bylo Rulandské šedé v pozdním sběru, také díky vyšší kyselině (7,3 g/l). Jižní ovoce ve vůni i chuti, šťavnaté a měkce pikantní v závěru.

Polosladké zemské cuvée Kristýnino tajemství z odrůd Ryzlink vlašský, Müller-Thurgau, Rulandské šedé a Tramín červený ve vůni i chuti kombinovalo vyzrálé světlé ovoce (peckoviny), jemnou mineralitu i sladké tóny. Plnější a šťavnaté víno se přesně trefilo do vkusu milovníků sladších, ale zároveň ovocných vín s plnějším tělem a nižším alkoholem.

Krásnou aromatiku nabídl polosladký Sauvignon ve výběru z hroznů. Broskvově-meruňková vůně i chuť s jemným dotykem černého bezu. V těle lehounce minerální, sladší, ale se zřetelnou pikantností.

Mimořádně zajímavé bylo nejsladší víno večera - zemský Muškát moravský. Přes téměř 40 g/l zbytkového cukru nebylo víno nějakou „sladkou plošinou”. V mnohém mi připomínalo krásná vína z italského Piemontu - Moscato d'Asti. Ve vůni jemný muškát a citrusy, dále nízký alkohol (8,5 %), a v chuti bohatá kombinace citrusů (mandarinka) a muškátu. Sladší, ale svěží a velmi příjemné víno.

Ze dvou závěrečných červených byl první zemský Modrý Portugal výrazně slabší. Ve vůni i chuti lehce kořenité tmavé peckoviny. Tělo štíhlé s dotykem hořké čokolády, a s výraznější kyselinkou. Nic pro mne.

Naopak pochutnal jsem si na ještě velmi mladém zemském Dornfelderu. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce s živočišnou stopou. Chuť výrazně ovocná s jemným vanilkovým závojem. V koncovce měkce pikantní lesní směs. Víno zrálo ve větším dubovém sudu (600 l).

Byla to trošku náročná sestava, a to nejen díky většímu počtu vzorků. Nebylo snadné přizpůsobit chuťové buňky na střídání sušších, výrazně sladkých vín, aromatických i méně aromatických vín, bílých a červených. Dal bych přednost zahájit ochutnávku červenými, a ukončit ji nejsladšími aromatickými.

A jak hodnotil vína kompletní „vrcholový tým”? Takto: Muškát moravský - 9 bodů (z 10 možných), Cabernet Sauvignon klaret a Sauvignon - 8,9 b., Dornfelder - 8,8 b., Neuburské a Chardonnay - 8,7 b., Rulandské šedé, Kristýnino tajemství a Frankovka klaret - 8,6 b., Müller-Thurgau a Cabernet Moravia rosé - 8,5 b., Veltlínské zelené - 8,4 b., Modrý Portugal - 8,3 b. a Hibernal - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý