Ochutnávka vín Vinařství Luděk Vondrák (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Vondrák (Mělník) dne 21.03.2016

Krásná předpremiéra Vondrákových „patnáctek”

Mělnický vinař Luděk Vondrák může být po několika letech konečně spokojen se sklizní a také s víny z ročníku 2015. Přesvědčil nás o tom na prezentaci svých mladých vín ve Viničním altánu. Bylo jich devět, kulatou desítku pak uzavřelo již známé víno z ročníku 2012.

Drtivá většina vín neměla za sebou konečnou fázi, chyběla závěrečná filtrace, mnohá vína byla ještě jemně zakalená díky zbytkům „čistícího” bentonitu. Nicméně zážitek to byl velmi příjemný, vína již nyní ukázala, jak krásně mají „našlápnuto”.

Zahájili jsme Müllerem-Thurgau 2015, jakostním vínem s trochou Ryzlinku vlašského, který je nedílnou součástí této šarže. Suché víno s příjemnou kyselinkou (kolem 7 g/l). Vůně ovocná, jemně kořenitá s decentním dotykem minerálů. Chuť prakticky identická, poměrně šťavnatá a pikantní s lehounce kořenitým ocáskem.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2015 byl na tuto odrůdu ještě velmi mladý, ale již nyní mnohé naznačil o své krásné budoucnosti. Vůně výrazně ovocná (světlé peckoviny) s lehkou lipovinou. V chuti broskve, meruňky a jemné citrusy, stopa lipového květu. Tělo šťavnaté a pikantní, předpokládám, že se bude v láhvi ještě harmonizovat a dostane trošku baculatější tělo.

Ještě lehce mléčné bylo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru. Vonělo po světlých peckovinách s jemnou „pecičkou”. Chuť zřetelně ovocná, lehounce minerální, šťavnatá a pikantní v závěru na patře.

Podobný styl mělo Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným minerálním „štychem”. Chuť výrazně ovocná, šťavnatá a pikantní.

Moc mne neuspokojil Tramín červený 2015 v pozdním sběru. Zdálo se mi, že cítím vyšší alkohol, nejen ve vůni, ale i v chuti. Ve vůni jsem dále cítil jemné květiny a citrusy, v plnější chuti převládaly tóny růží a dalších květin. Víno však nebylo dost živé a nedostatečně pikantní, takže působilo poněkud fádním a těžším dojmem.

Jakostní Modrý Portugal rosé 2015 byl vyroben z trošku skromnějších, méně vyzrálých hroznů. Byl doslazován o 4 stupně normovaného moštoměru. Vůně byla příjemná - tmavé peckoviny. Stejně tak chuť, kde jsem cítil i lesní plody. Tělo však bylo tenčí a málo šťavnaté. Vhodné víno na rychlé pití v létě, nutně však nachlazené.

Určitou novinkou bylo víno převážně z odrůdy Ryzlink červený 2015 v pozdním sběru (s přidáním Ryzlinku rýnského a Tramínu červeného). Vůně ovocně-minerální, stejně tak chuť. Víno bylo lehce nasládlé, zakulacené a jemně pikantní, ale není na tak dlouhou trať jako klasický „rýňák”. Určitě nepotřebuje výrazně delší ležení.

Klasický Modrý Portugal 2015 byl ze stejných hroznů jako „růžovka”. Díky delšímu dotyku se slupkami bylo víno pochopitelně bohatší i plnější v chuti. Lehčí, ovocité víno, poměrně svěží s pikantní koncovkou. Prostě červené na léto.

A na závěr pro mne dvě nejlepší vína večera. Nejprve Kerner 2015 v pozdním sběru. Ještě mléčné víno, ale již nyní s výbornou vůní i chutí. Ve vůni světlé ovoce s převahou meruňky. Chuť bohatě ovocná, lehce nasládlá, šťavnatá a přímo mazlivá. A koncovka? Hezky pikantní!. Již nyní je to potěšení...

O definitivní tečku se postarala již vlastně archivní klasika - sladký Kerner 2012 ve výběru z hroznů. V delikátní vůni nazrálé světlé ovoce. V chuti výrazně nasládlé, plné světlého ovoce s dotykem medu. Tělo šťavnaté, a stále ještě s měkce pikantním závěrem.

Byla to vlastně jakási předpremiéra. Už se těším až ochutnám většinu těchto vín v optimální kondici. Určitě to bude ještě větší zážitek!

A protože z „vrcholového týmu” jsem neabstenoval pouze já, tak hodnocení je tentokrát jen a jen moje. Rozhodl jsem takto: Kerner 2012 - 9,1 bodu (z 10 možných), Kerner 2015 - 9 b., Ryzlink rýnský 2015 - 8,8 b., Rulandské šedé 2015, Rulandské bílé 2015 a Ryzlink červený 2015 - 8,7 b., Müller-Thurgau a Modrý Portugal 2015 - 8,6 b., Modrý Portugal rosé 2015 - 8,3 b. a Tramín červený 2015 - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý