Ochutnávka vín Vinařství Marada (Mikulčice)

Ochutnávka Vinařství Petr Marada (Mikulčice) dne 29.03.2016

Maradovy „vinné kousky”, nejen naturální

Je potěšením ochutnávat vína s Petrem Maradou. Mikulčický vinař a hudebník (cimbálová muzika Slovácko mladší) přijel po roce do Viničního altánu s víny z ročníků 2011 až 2015. Škoda, že jsme ještě nemohli ochutnat více novinek z loňské sklizně, která v drtivé většině čeká teprve na lahvování.

Nicméně i tak se přítomní, kteří nepodlehli lákadlu televizního duelu Sparty s Laziem Řím, mohli těšit z výborných vín. Bylo jich deset, přičemž o vstup se postaral zemský Ryzlink rýnský 2011. Víno vyrobené tradiční metodou v akátovém sudu vonělo po vyzrálém, lehounce naoxidovaném světlém ovoci s decentními akátovými tóny. Víno, které se postupně otevíralo, chutnalo po vyzrálém světlém ovoci s dotykem akátu. V závěru bylo zřetelně pikantní.

V podobném „akátovém” stylu bylo i následující zemské Veltlínské zelené 2014. Suché víno s jemnou vůní světlého ovoce v lehkém akátovém závoji. V nazrálé chuti kombinovalo světlé ovoce s jemnými medovými a akátovými tóny. V koncovce bylo víno výrazně pikantní.

Více mi chutnal kabinetní Sauvignon 2014, suché víno s jemně bylinnou vůní po světlých peckovinách. Chuť ovocná, opět se stopou po akátovém sudu s pikantním ocáskem.

Naturální víno Chardonnay 2013 bylo výrazně suché, ve vůni nazrálé s lehounce oxidativními tóny a s karamelovým „štychem”. Ten byl i ve výrazně pikantní chuti, bohaté na nazrálé světlé ovoce. Víno zrálo přibližně dva roky s použitém bariku.

Mimořádně mne oslovil suchý Děvín 2013 v pozdním sběru. Velmi příjemná vůně květin a citrusů. V chuti rovněž ovocně-květinový s atraktivní jemnou grepovou koncovkou. Krásně pitelné, měkce pikantní víno, které známe spíše ze sladkých verzí.

Chutnalo mi také Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru. Ve vůni jemně minerální jižní ovoce. Chuť připomínala sladký hrozen, tělo zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní. Až bude víno stoprocentně připraveno, rozhodně potěší ještě více.

Velmi pěkný, byť ještě mladý a ne zcela doškolený, byl Modrý Portugal 2015 v pozdním sběru. Ve vůni výrazně ovocitý (lehce džemovité či kompotované tmavé peckoviny). Také v chuti měkce ovocný s převahou džemovitých peckovin, tělo jemné, uhlazené, a jen lehounce pikantní. Skvělé víno na delší letní pití.

Dornfelder 2012 v pozdním sběru byl již výrazněji vyzrálý, ale ne tak vstřícný jako předchozí Modrý Portugal. Ve vůni tmavé ovoce, naznak čokolády a tóny dřeva. V chuti téměř identický, ale navíc s pro mne nepříliš lákavými tóny „bakelitu” či „plesnivé jahody”, jak tomu říkám. Víno také překvapilo až příliš výraznou kyselinou.

O něco více mi chutnalo Rulandské modré 2012 v pozdním sběru. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s jemným dotykem vanilky. V chuti spíše džemovité tmavé ovoce, tělo šťavnaté a pikantní.

A na závěr pro mne chuťovka v podobě lehounce zakaleného Sektu Cabernet 2014 v provedení brut nature. Šumivé víno z odrůdy Cabernet Moravia, vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi, bylo uzavřené kovovou korunkou, protože ještě neprošlo závěrečnou fází. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehkým nádechem kvasnic. V chuti prakticky identické s dostatkem jemných bublinek. V závěru měkce pikantní a osvěžující. Již v této fázi je potěšení pít toto víno, a prostě laskat se na patře s přírodou.

Doufám, že se nám letos podaří uspořádat ještě jednu degustaci Maradových vín s výraznou převahou již zcela připravených novinek z loňské sklizně. Stálo by to za to.

„Vrcholový tým”, početně výrazně oslabený, hodnotil Maradova vína takto: Děvín 2013 - 8,9 bodu (z 10 možných), Sekt Cabernet 2014 a Rulandské šedé 2015 - 8,8 b., Sauvignon 2014, Modrý Portugal 2015 a Chardonnay 2013 - 8,7 b., Rulandské modré 2012 a Ryzlink rýnský 2013 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2014 - 8,4 b. a Dornfelder 2012 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý