Ochutnávka vín Vinařství Plaček (Moravské Bránice)

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 31.03.2016

Loňská vína s kvalitou od Plačků

Vína Jana Plačka z Moravských Bránic jen znovu potvrdila, že ročník 2015 je na Moravě více než jen nadějný. Ve Viničním altánu jsme jich na velmi vstřícné prezentaci vín Jana a Hanky Plačkových ochutnali osm. Další dvě byla o rok starší červená. A těmi jsme také, možná poněkud netradičně, zahájili.

Prvním vínem byl jakostní Dornfelder 2014, výrazně suché víno s vůní tmavých peckovin. Také v chuti jsem cítil vyzrálé třešně a višně s lehounkou pecičkovou trpkostí. V tělo trošku tenčí, a v závěru o něco pikantnější víno, které bych doporučoval především k jídlu, ale hodí se i na běžné pití.

Následující jakostní André 2014 bylo rovněž velmi suché. Ve vůni spíše lehce džemovitá lesní směs s převahou malin. Ve vůni nazrálé lesní plody s jemnou stopou čokolády, v dochuti měkce pikantní. I toto víno bylo v koncovce poněkud kratší.

Bílou „osmičku” odstartoval Müller-Thurgau 2015 v pozdním sběru. Ve výrazné vůni vyzrálý hrozen a stopa jižních plodů, kterými oplývala také chuť. Tělo bylo poměrně šťavnaté a rozhodně příjemné pikantní. Hezky pitelná „milerka”.

Na přibližně stejnou úroveň bych zařadil kabinetní Veltlínské zelené 2015, opět suché víno s výraznou, řekl bych „sauvignonovou” vůní. Chuť bohatě ovocná, šťavnatá s tóny černého rybízu, černého bezu a také v koncovce zřetelného grepu.

Potěšila mne kabinetní Frankovka rosé 2015, příjemně suchá „růžovka” s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti velmi pikantní třešně a višně, šťavnaté, možná malinko lehčí víno.

Ještě vyšší kvalitu nabídla Pálava 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s příjemnou květinově-citrusovou vůní. V chuti měkce ovocné, jemně aromatické, a opět citrusy a květiny. Lehce nasládlá a v závěru měkce pikantní Pálava.

A možná o krůček ještě výš bych zařadil Hibernal 2015 v pozdním sběru, víno z panenské sklizně na hranici suchého a polosuchého. Ve vůni citrusy, bylinky a minerální tóny. Chuť lehce „ryzlinková”, plnější s bohatým tělem, delší dochutí, a s lehkým grepovým ocáskem.

Druhá Frankovka rosé 2015 byla v pozdním sběru, a také výrazně sladší (14,6 g/l zbytkového cukru). Ve vůni bylo víno téměř identická, ale ve sladší chuti bohatší na ovocné tóny, šťavnatější, nicméně stále příjemně pikantní v koncovce.

Velmi mne zaujal Sauvignon blanc 2015 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s vyšším alkoholem (13,5 %). Krásná vůně s ovocným základem a s tóny černého bezu a černého rybízu. V chuti plnější, nasládlé a šťavnaté. Krásná kombinace meruněk, černého rybízu a černého bezu. Mazlivé víno!

A konečně delikátní sladká tečka - Solaris 2015 ve výběru z hroznů (panenská sklizeň). Hodně zbytkového cukru (68,6 g/l), ale i středně bohatá kyselina (5,7 g/l). Vůně bohatá, ovocná (meruňky) a jemně minerální. Ve sladké chuti jsem cítil vyzrálé světlé ovoce (meruňka, hruška, broskev) a lehký dotek minerálů. Taková lahůdka pro slavnostní příležitostí, samozřejmě náležitě vychlazená. Přes vysoký cukr nepůsobilo víno unaveně nebo jako „sladká plošina”. Pikantní ocásek přece jen vykukoval!

Opravdu hezký závěr degustace s příjemnými vinaři a výbornými víny. To je záruka hezkého vinného zážitku.

A jak hodnotil vína početně téměř kompletní „vrcholový tým”? Takto: Solaris 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Hibernal 2015 - 8,9 b., Frankovka rosé 2015, pozdní sběr - 8,8 b., Pálava 2015, Sauvignon blanc 2015 a Frankovka rosé 2015, kabinetní - 8,7 b., Veltlínské zelené 2015 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2015 - 8,5 b., André 2014 - 8,4 b. a Dornfelder 2014 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý