Ochutnávka vín Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice) dne 05.04.2016

Sladší pozdrav velkobílovické „vlaštovky”

Konečně se ve Viničním altánu objevila první velkobílovická vlaštovka. A byl to náš častý host a můj oblíbený vinař Jiří Rusnok. Přivezl bohatou paletu čtrnácti vín, až na dvě červená všechna z ročníku 2015. Pro vinařství, a možná i obecně pro Velké Bílovice, to byl spíše sladší ročník. První tři suchá vína mi však chutnala, o čemž jsem se znovu přesvědčil na závěr večera během „neřízené” degustace.

Prvním vínem bylo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru. Lehčí, nekomplikované ovocně-minerální víno s malinko zakulaceným tělem a měkce pikantní koncovkou.

O poznání plnější bylo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru. Rovněž suché víno s vyšším alkoholem (13 %) a bohatou vůní jižního ovoce včetně přezrálého banánu. V chuti opět bohatě ovocné, zakulacené, šťavnaté s pikantním ocáskem. Po přechutnání rozhodně potěšilo.

Sauvignon 2015 v pozdním sběru byl sice ještě suchý (vyšší zbytkový cukr 5,5 g/l), ale zpočátku mu trošku chyběla aromatika. Nebyl ani broskvově-meruňkový, ani černorybízový či černobezový. Spíše lehká vůně nazrálého světlého ovoce, v chuti jsem cítil i jisté bylinné tóny. Závěr byl spíše měkce pikantní.

Polosladký Tramín červený (spíše kořenný) 2015 ve výběru z hroznů byl na hranici polosuchého a polosladkého vína. Ve vůni jemně kořenité květiny, stejně tak v chuti. V těle jemný, uhlazený s příjemně pikantním závěrem na patře.

Nejsem příznivcem sladších „vlašáků”, a my jsme ochutnali Ryzlink vlašský 2015 ve výběru z hroznů s 17 g/l zbytkového cukru. Vyšší alkohol (13 %) jen utlumil očekávané svěží ovocné tóny, spíše se prosadila sladká mineralita, i když vlašský oříšek zůstal. Víno s bohatším, ale trošku „pomalejším” tělem.

Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů byl sladší s výraznou vůní exotického ovoce (přezrálý banán). Sladké víno s výraznou vůní jižních plodů, a s lehkým náznak minerálů. Víno s nízkou kyselinou bylo v dochuti bez očekávané pikantnosti.

Ryzlink rýnský 2015 ve výběru z hroznů měl 25 g/l zbytkového cukru, a navíc byl na tuto odrůdu ještě hodně mladý. Ve vůni broskvový s jemnými minerálními tóny. V chuti sladší a pikantní, ale zbytkový cukr a kyselina nebyly ještě harmonizované. Obě složky vyčnívaly. Aby se přiblížilo ryzlinku moselského stylu musí víno delší dobu ležet v láhvi.

A opravdu sladký Ryzlink rýnský 2015 ve výběru z hroznů (40 g/l zbytkového cukru) měl nižší alkohol (10,7 %), a voněl po výrazném jižním ovoci (opět i vyzrálý banán). Obdobný byl i ve sladší chuti, která byla měkce pikantní. Víno mne však neoslovilo.

Sladký Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů (44 g/l zbytkového cukru) mi chutnal o něco méně. Vůně jemná, ovocně-květinová. Sladké víno s neharmonizovanou kyselinou, která byla navíc částečně přidána. Prostě velkobílovický problém 2015. Snad nějaký měsíc v láhvi vše trochu napraví.

Potěšilo mne a spravilo chuť Svatovavřinecké rosé 2015 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s příjemnou, jemnou vůní tmavého ovoce (třešně, višně a lesní směs). Také v chuti uspokojila tato kombinace. Tělo trošku lehčí s jemnou višňovou pecičkou. A závěr decentně pikantní. Osvěžující víno.

Jakostní Modrý Portugal 2015 byl v moštu lehce přislazen. Voněl po kompotovaných tmavých peckovinách. V chuti byl téměř identický, šťavnatý, a v závěru výrazně pikantní. „Čisté” ovocité víno, zvláště vhodné pro letní pití.

Frankovka 2015, jakostní víno (opět doslazené v moštu na 21 °NM), nabídla ve vůni nazrálé tmavé peckoviny, lehce džemovité. V chuti výrazně ovocité, svěží a pikantní. Přál bych vínu poněkud zakulacenější tělo. Opět typické červené na běžné pití, zvláště v létě. Stejně jako Modrý Portugal potěší vstřícnou cenou.

A na závěr dvě André z ročníku 2013, který nebyl pro červená vína na Moravě ideální. Nicméně již to, že vína měla cukernatost moštu pro pozdní sběr je svým způsobem úspěch. Nicméně André je odrůda na dlouhé ležení, přičemž pro výborné víno je dobrým předpokladem minimálně výběr z hroznů, na moravských vinicích jen výjimečně dosažitelný. I z tohoto pohledu jsem hodnotil André 2013 v pozdním sběru. Vůně příjemná - vyzrálá tmavá lesní směs. V chuti kořenité tmavé ovoce, ale také zřetelné třísloviny, trošku vyšší kyselinka a lehká „pecičková” trpkost. Počkal bych s jeho konzumací minimálně dva roky.

O tečku se postarala stejná odrůda v pozdním sběru, jen v barikovém provedení (podruhé použitý sud). Ve vůni byly navíc cítit lehounké vanilkové tóny, a také ještě jemná kvasná stopa. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, o malinko jemnější, nicméně stále zřetelné tříslo, dále dotyk dřeva a pikantní ocásek. Víno zrálo deset měsíců v bariku z francouzského dubu. A v láhvi bych ho nechal minimálně stejnou dobu jako předchozí pozdní sběr. Přál bych mu vše nejlepší, a těšil se. André se prostě v vinařem nemazlí...

A ještě uvádím výsledky hodnocení „vrcholovým týmem”, početně poněkud oslabeným: André 2013, barrique a Rulandské šedé 2015 - 8,7 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2015 (polosuchý) a Frankovka 2015 - 8,6 b., Sauvignon 2015, pozdní sběr, Veltlínské zelené 2015, Modrý Portugal 2015, André 2013, pozdní sběr a Svatovavřinecké rosé 2015 - 8,5 b., Sauvignon 2015, výběr z hroznů, Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů, Ryzlink vlašský 2015 a Ryzlink rýnský 2015, pozdní sběr - 8,4 b. a Tramín červený 2015 (polosladký) - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý