Ochutnávka vín Vinařství Lahofer (Dobšice)

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 21.04.2016

Novinky byly sladší

Zaplněný „hlavní sál” Viničního altánu měl možnost opět po roce přivítat Jaroslava Chaloupeckého, obchodního ředitele Vinařství Lahofer z Dobšic. Tentokrát nám náš pravidelný host připravil tucet vín z ročníků 2011 až 2015, suchých polosladkých i sladkých. Dvě nejsladší byla z loňské sklizně.

Zahájili jsme již tradičně červenými víny, otvíracím bylo Rulandské modré 2012, zemské víno, jehož hrozny pocházely z různých viničních tratí na Znojemsku, především ze známé vinici Lampelberg. Téměř exkluzívní vstup vína s vůní kořenitého tmavého ovoce. V plné chuti bylo téměř identické s delším, uhlazeným závěrem. Takové přivítací polaskání.

Druhým červeným byl Dornfelder 2013 v pozdním sběru (viniční trať Dobré pole). Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny s lehounkou stopou čokolády. V chuti lehce džemovité tmavé ovoce, dotyk čokolády a kůže, pikantní závěr. Víno bylo o poznání méně elegantní ve srovnání s předchozím modrým pinotem.

Veltlínské červené rané neochutnáváme často, v našem případě to bylo kabinetní víno 2015 z viniční trati Olbramovická hora. Suché víno s výraznější ovocnou vůní (jablko, hruška, bezinky). Chuť šťavnatá, bohatá na voňavé ovoce, v koncovce měkce pikantní.

Rulandské bílé 2014 v pozdním sběru bylo ještě suché s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,6 g/l - 7,7 g/l). Ve vůni nazrálé, lehce máslové světlé ovoce, ale také tóny květinového pylu. V chuti šťavnaté a pikantní ovoce v lehounkém máslovém kabátku, v závěru jemná stopa lipoviny.

Prvním ze tří vín VOC byl Ryzlink rýnský 2014 z viniční trati U Hájku). Suché víno s vyšší kyselinou (8,3 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemná mineralita a lehká stopa lipoviny. V chuti výrazně pikantní světlé peckoviny a delší svěží závěr. Víno však musí ještě ležet v láhvi, aby se malinko zakulatilo a trošku „slehlo”. Potenciál na to má.

Následoval Sauvignon 2014 VOC (opět U Hájku). V poměrně jemné vůni převládaly světlé peckoviny. Chuť výrazně pikantní, ale aromatické málo výrazná, spíše měkce ovocná s náznakem citrusů.

Velmi mi chutnalo nejstarší „véocéčko” - Veltlínské zelené 2011 z viniční trati Ke Křídlůvkám. Suché víno s trochu vyšším zbytkovým cukrem (7,7 g/l zbytkového cukru). Ve vůni lehce medové přezrálé světlé ovoce. Chuť identická, uhlazená a šťavnatá s pikantním ocáskem. Mazlivé, příjemně pitelné víno.

Následujících opět vín již bylo výrazně sladší. Neuburské 2013 v pozdním sběru (U Hájku) mělo 17,7 g/l zbytkového cukru. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s lehkou stopou minerálů. V chuti uleželé ovoce, pikantní s delším závěrem.

Následovalo svatovavřinecké rosé 2015, kabinetní víno z viniční trati Volné pole. Polosladké, V chuti nasládlé tmavé peckoviny, pikantní a šťavnaté. Pociťově spíše polosuché víno s vůní přezrálé, a to velmi výrazné lesní směsi.

Výrazně sladší (29 g/l zbytkového cukru), ale krásné, bylo Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru (U Hájku). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, lehká mineralita. V chuti přezrálé světlé ovoce, jemně minerální a příjemně medové. Ve sladší chuti byla cítit i sušená citrusová kůra. Tělo bohaté, mazlivé, dochuť delší s pikantní koncovkou.

Müller-Thurgau 2015 v pozdním sběru byl zcela mimo moji zájmovou sféru. Velmi sladké víno (53 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (9,5 %). Vůně ovocně-květinová, ve sladké chuti jsme cítil světlé ovoce a květiny. V závěru bylo toto málo svěží víno jen lehce pikantní.

A definitivní sladkou tečkou večera byla Pálava 2015 ve výběru z hroznů s vysokým zbytkovým cukrem (66 g/l), solidní kyselinou (7,2 g/l) a nižším alkoholem (10 %). Vůně jemnější, ale příjemná, ovocně-květinová s lehce kořenitými citrusy. V chuti sladká, „čistá”, bohatá na kombinaci světlého ovoce a květin. Převažují lehké citrusy, závěr byl měkce pikantní.

Tradičně pěkná sestava vín z Lahoferu, jen mne trochu mrzelo, že mladá a méně sladká bílá vína ještě nebyla zatříděna, takže k ochutnání budou až později. Především vína ročníku 2014 nebyla pro mne ideální. Takže až příště!

A ještě hodnocení téměř kompletního „vrcholového týmu”: Rulandské šedé 2012, Neuburské 2013 a Ryzlink rýnský 2014 VOC - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2012, Rulandské bílé 2013 a Pálava 2015 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2011 VOC a Müller-Thurgau 2015 - 8,7 b., Svatovavřinecké rosé 2015 - 8,6 b., Veltlínské červené rané 2015 - 8,5 b., Sauvignon 2014 VOC - 8,4 b. a Dornfelder 2013 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý