Ochutnávka vín "Váš vinař Stanislav Mádl" (Velké Bílovice)

Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)" dne 26.04.2016

Po třech letech stejný vítěz večera

Absolutní rekordman v počtu prezentací vín (tedy koštů) ve Viničním altánu, velkobílovický vinař Stanislav Mádl, nám tentokrát představil bohatou paletu svých vín (celkem čtrnáct), až na dvě (Rulandské modré a Hibernal) všechna z ročníku 2015.

Staňa sice hned na začátku oznámil, že tvrzení o historickém ročníku 2015 jsou přehnaná (částečně novináři), nicméně jeho vína neskrývala velmi pěknou kvalitu, některá s delší perspektivou příznivého vývoje (Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský a Rulandské šedé).

Tradičně jsme zahájili mladým Müllerem-Thurgau v pozdním sběru. Suché, měkce ovocné a šťavnaté víno, pikantní a decentně zakulacené. Ideální pro delší pití.

Stejnému účelu ještě lépe poslouží suché Veltlínské zelené v pozdním sběru. Ve vůní tóny světlého ovoce v lehounkém minerálním závoji. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá a pikantní s jemnými pepřovými tóny.

Pro mne jedním z nejlepších bílých vín večera byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Rovněž zřetelně suché víno s jemnou ovocně-minerální vůní. V chuti téměř identické, tělo šťavnaté a pikantní. Víno má před sebou pěknou perspektivu, ještě bych ho nechal chvíli ležet v láhvi.

Sauvignon v pozdním sběru byl vyzrálejší, také měl nižší kyselinu (jen 5,8 g/l). Typický představitel broskvově-meruňkového sauvignonu. V chuti byl plnější, uhlazenější a pociťově i sladší. Nicméně nabídl poměrně šťavnaté tělo a lehce pikantní koncovku. A také více než solidní bezcukerný extrakt - 26 g/l. Myslím, že i toto víno bude za půl roku výrazně vstřícnější.

Ryzlink rýnský v pozdním sběru byl opravdu hodně mladý, klidně bych mu dal ještě rok, aby se projevil v optimální kondici. Suchý s lehounce vyšším zbytkovým cukrem (kolem 4 g/l), ve vůni světlé ovoce s jemným máslovým závojem a náznakem lipoviny. V chuti identický, zpočátku se mi zdál poněkud lehčí, v dochuti pak zřetelně pikantní. Musí ještě spinkat!

Už loni byl Staňův Muškát Ottonel příjemným překvapením. A letos byl neméně dobrý. Suché víno s minimem zbytkového cukru a nižší kyselinou (5,5 g/l). Ve vůni kořenité světlé ovoce. Stejně tak ve svěží a pikantní chuti. Zřetelnější byly květiny a citrusy. Osvěžující muškát.

Velmi pěkné již nyní, ale ještě hezčí tak za rok bude Rulandské šedé v pozdním sběru. Suché víno s ideální kyselinou (6,7 g/l) nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce, částečně jižní. V plnější chuti identické, lehce zakulacené a pikantní. V závěru jsem cítil jemné karamelové tóny.

Tramín červený v pozdním sběru byl suchý s neobvykle vysokou kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni ovocně-květinový s jemným smetanovým „štychem”. Stejně tak v chuti, kde se výrazněji projevují citrusy, ale také bohatší kyselina. Víno by mohlo ještě trochu „slehnout” a zakulatit se.

Výborný byl Hibernal 2013 v pozdním sběru. Bohatá a příjemná vůně citrusů, především grepu, ale také černého rybízu a černého bezu. Chuť identická a šťavnatá, velmi pikantní. Svěží Hibernal, klidně i na delší pití.

Mám rád „roséčka” a Staňova Frankovka mezi ně již tradičně patří. Ochutnávaný pozdní sběr s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l) voněl po jahodách, malinách a možná i tmavých peckovinách. V chuti plnější, šťavnatý s měkce pikantním závěrem. Osvěžení, které zůstává delší čas na patře.

Prvním červeným byl Cabernet Moravia. Kdysi zatracovanou odrůdu vzal vinař na milost, ostatně vína z ní jsou rok od roku lepší. Cabernet Moravia v pozdním sběru voněl po jemně kořenité tmavé lesní směsi v decentně džemovitém provedení s převahou ostružin. V chuti měkce ovocný (uhlazenější lesní ovoce, malinko kořenité) šťavnaté s lehce pikantním, závěrem. Tedy bez výrazných tříslovin a vyšších kyselin. Také toto víno je vhodné na delší pití, a nemusí se vám hned omrzet jsou výrazností.

Ještě o něco víc mi chutnala Frankovka v pozdním sběru. Ve vůni jemně džemovité tmavé peckoviny, včetně kompotovaných višní. Tělo plnější, ovocné a uhlazené s měkce pikantním ocáskem.

A na závěr excelentní Rulandské modré 2011 v pozdním sběru. Víno ze Staňovy vyšší řady jsme již před třemi lety ve Viničním altánu ochutnávali (bylo nejlépe hodnoceným vínem večera), a nyní je ještě o něco lepší. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce s lehkou stopou koření. V chuti ovocné, opět lehounce kořenité ovoce, stopa džemu, v delikátním a delším závěru pak měkce pikantní. Víno zrálo 4 měsíce v novém bariku z francouzského dubu.

Opravdu ideální tečka za tradičně vstřícným večerem s pěknými víno a sympatickým vinařem. A to nebyl ideálně naladěn díky nepříjemné zprávě, že téměř třetinu jeho vinic zasáhl ranní mráz. Snad to nakonec nebude tak zlé...

A téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil Staňova vína takto: Rulandské modré 2011 - 9 bodů (z 10 možných), Hibernal 2013 - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2015 a Muškát Ottonel 2015 - 8,8 b., Rulandské šedé 2015 a Frankovka 2015 - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2015, Frankovka rosé 2015, Tramín červený 2015 a Cabernet Moravia 2015 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2015 - 8,5 b., Müller-Thurgau 2015 a Sauvignon 2015 - 8,4 b. a Svatovavřinecké 2015 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý