Ochutnávka vín Vinařství Tanzberg Mikulov (sklep Bavory)

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 03.05.2016

„Školení” i pochutnání s Tanzbergem

Předloni v lednu, loni v březnu, a letos v květnu. Prezentace vín vinařství Tanzberg Mikulov se sklepem v Bavorech se postupně posouvá za teplem. Správně však do období, kdy má vinařství již dostatek nových vín, třebaže často čerstvě nalahvovaných.

Dr. Vladimír Železný nám i tentokrát nabídl malé vinné školení i s pro něj typickým humorem, třebaže mu moc do smíchu nebylo. Těsně před degustací totiž dostal informaci o tom, že ranní mráz se drsně podepsal na chardonnay v jeho viniční trati Anenský vrch.

Nicméně přírodě nelze nařizovat, a tak jsme se v tradičně přeplněném „hlavním sále” Viničního altánu věnovali ochutnávání deseti vín z ročníků 2011 až 2015.

A tradiční bylo i zahájení - tedy „bublinkami”. Letos pro nás novinkou v podobě Sektu Pinot Meunier (Mlynářka) & Pinot Noir 2013 brut. Byl to impozantní vstup. Velmi vstřícný sekt s vůní světlého ovoce (meruňky, broskve) a jemných minerálních tónů. V plné a bohaté ovocné chuti bylo víno měkce pikantní, příjemně „kousalo” a nabídlo atraktivní delší závěr.

Následoval vždy toužebně očekávaný Ryzlink vlašský z ikonické viniční trati Železná, tentokrát výběr z hroznů 2015. Ve vůni klasicky ovocně-minerální. V chuti mne poněkud zaskočila výrazná kyselina (8,1 g/l) při absenci zbytkového cukru (pouze 0,1 g/l). Kromě světlého ovoce jsem cítil náznak lučních květin a špetku pepře. Víno je ještě hodně mladé, a dá se očekávat další pěkný vývoj v láhvi. Ostatně téměř jako u každého předchozího ročníku tohoto vína.

Přišel můj největší vinný zážitek večera - Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů (viniční trať Turold). Suché víno s bohatou vůní vyzrálého světlého ovoce v lehounkém karamelovém závoji. V chuti téměř identické, plné a šťavnaté s dotykem delikátního karamelu v delším závěru. Chardonnay minimálně evropského formátu!

Premiéru mělo bílé cuvée Pereleh - výběr z pinotů 2015 v pozdním sběru, pojmenované po manželce Maharala (rabín Löwy). Víno z odrůd Pinot Noir klaret, Pinot Meunier klaret a Pinot Blanc) se opravdu zdařilo. Víno nabídlo výrazné aroma přezrálého světlého ovoce a květin. V chuti měkce ovocné, šťavnaté a pikantní v delší koncovce.

Krásný byl Sauvignon 2015 v pozdním sběru (Turold), který jsem společně s několika dalšími pravidelnými hosty Viničního altánu ochutnal „předpremiérově” ve sklepě v Bavorech poslední dubnovou neděli. A netěšili jsme se marně. Ve vůni světlé ovoce s převahou citrusů a zřetelné tóny černého rybízu i černého bezu. V bohaté chuti měkce ovocné, šťavnaté a pikantní s delším závěrem. Nechyběly citrusy a černý rybíz.

Mimořádně zajímavý byl polosladký Ryzlink rýnský 2014 v pozdním sběru z viniční trati Slunečná v Bavorech. Bohatá ovocně-minerální vůně s tóny lipoviny, medu, a také se vzdáleným dotykem petroleje. Chuť ovocně-minerální, plná s lehkým medovým „štychem” a lipovinou. Delší, nasládlý a pikantní závěr.

Výrazně sladší (38,8 g/l zbytkového cukru) Merlot rosé 2014 ve výběru z hroznů mne příliš neoslovil. Ve vůni jahodový džem. V nasládlé chuti rovněž džemovité jahody, jen lehounce pikantní. Tak trochu unavená „růžovka”.

Frankovku 2011 v pozdním sběru z viniční trati Turold jsme ochutnávali již před dvěma lety, a tehdy mne zaujala jako velmi perspektivní červené víno. Tentokrát se mi však zdálo, že její kariéra je již na ústupu. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce, především džemovité peckoviny. Stejně tak v lehce kořenité chuti. Myslím si, že výraznější kyselinka je projevem stárnoucího vína, které je již za svým vrcholem. Víno jsem přechutnal ještě o týden později, pilo se příjemně, nicméně „kyselejší ocásek” jsem opět zaznamenal.

Novinkou, a nejen ve Viničním altánu, byl nefiltrovaný Cabernet Sauvignon 2011 ve výběru z hroznů, opět z viniční trati Turold. Víno teprve směřuje ke svému vrcholu. Ve vůni nabídlo tmavé ovoce v lehkém čokoládovém kabátku. Také v chuti převládaly vyzrálé tmavé peckoviny se špetkou čokolády. Ještě zřetelné byly jemné a sládnoucí třísloviny. Výborný cabernet, který se nepochybně bude ještě nějaký rok zlepšovat.

A na závěr lahůdka, kterou jsme ochutnali ve Viničním altánu již loni - Maharal 2011, nefiltrované víno ve výběru z hroznů. „Spravedlivé” cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Ve vůni vyzrálé, lehce džemovité tmavé ovoce. V ovocné chuti se stopou jemné čokolády a kůže bylo plné, uhlazené s dlouhým závěrem. Víno jde stále ještě směrem k vrcholu. Loni bylo „vrcholovým týmem” vyhodnoceno jako druhé nejlepší víno večera. A letos? Ještě lépe!

Téměř kompletní "vrcholový tým" rozdělil body jednotlivým vínům takto: Sauvignon 2015 a Maharal 2011 - 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2015 - 9 b., Cabernet Sauvignon 2011 - 8,9 b., Sekt Pinot Meunier & Pinot Noir 2013 a Pereleh 2015 - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2014 - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2015 - 8,6 b., Merlot rosé 2014 a Frankovka 2011 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý