Ochutnávka vín Vinařství Žarošice - Velká vína z malých šarží

Ochutnávka Petr Svoboda - Vinařství Žarošice dne 24.05.2016

Mistrovské kousky Tomáše Hajducha

Další velmi zdařilá ochutnávka moravských vín ve Viničním altánu, tentokrát z „dílny” technologa i vinohradníka z Vinařství Žarošice Tomáše Hajducha. Motto vinařství „Velká vína z malých šarží” je naprosto pravdivé. Přesvědčilo nás o tom deset vzorků z ročníků 2014 a 2015 (půl na půl), které z bohaté odrůdové nabídky Tomáš Hajduch vybral.

Rozhodně mne potěšilo to, jak dokonale si sklepmistr poradil s jinak problematickým ročníkem 2014. A třebaže „patnáctka” rozhodně nebude často avízovaným „ročníkem století”, již první vína ze Žarošic naznačila, že je velmi pěkný. A to jsme ještě neochutnali vína červená, která zatím leží v sudu.

Hezky bohaté bylo hned vstupní Veltlínské zelené 2014 v pozdním sběru. Již vyzrálejší jak ve vůni, tak i chuti. Ovocně-minerální tóny ve vůni, v chuti navíc s dotykem květin. Plnější tělo, našla by se i jemná stopa medu, a nechyběla pikantní koncovka. Příjemné víno na delší pití.

„Nabušené” bylo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru, formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l). Vyšší alkohol (13,5 %), bohaté aroma jižního ovoce se špetkou minerálů. Tělo plné, šťavnaté, lehounce nasládlé s delší ovocnou dochutí, v níž by se možná našla i jemná stopo vanilky. Část vína totiž zrála ve starším bariku.

Ryzlink rýnský 2014 v pozdním sběru byl z řady Classic. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,8 g/l) vonělo po nazrálém světlém ovoci a jemných minerálech. V chuti identické, pociťově spíše nasládlejší, šťavnaté a pikantní. Pěkný „rýňák” z jinak problémového ročníku.

Hibernal 2015 v pozdním sběru se urodil (hrozny) ve známé viniční trati Odměry v Čejkovicích, a dělal čest této významné vinařské obci. Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l a 7,5 g/l). Klasická vůně Hibernalu - citrusy (především grep) a černý rybíz. V ovocité chuti obdobné, šťavnaté a lehce nasládlé s pěkně pikantním závěrem, v němž nechyběl černý rybíz.

Suchý a lehce dokyselený byl Muškát moravský 2015 v pozdním sběru. Ve vůni citrusy a jemná stopa majoránky. Citrusy převládaly také ve šťavnaté a pikantní chuti. V závěru bylo víno lehce kořenité a decentně nasládlé.

Pálava 2015 ve výběru z hroznů bylo jednou z nejlepších, které jsme letos ve Viničním altánu ochutnali. Polosuché víno s příjemnou ovocně-květinou a lehce kořenitou vůní. V chuti decentně nasládlé, šťavnaté, jemně kořenité, a v koncovce měkce pikantní. Opravdu elegantní Pálava, která může chutnat nejen milovníkům sladších a aromatických vín.

Na stejné kvalitativní úrovni, jen s vyšším zbytkovým cukrem, bylo u mne Chardonnay 2015 v pozdním sběru. Již polosladké víno s vůní jižního ovoce, hlavně žlutého melounu. V chuti nasládlé, plné a bohatá na jižní plody, v delším závěru pak téměř měkce pikantní.

Velmi příjemně mne kupodivu osvěžilo první ze tří červených - Zweigeltrebe 2014 v pozdním sběru. Velmi pěkná vůně jemně kořenitých tmavých peckovin, především višní. Chuť výrazně ovocná, jemný kompotový styl. Tělo uhlazené, a v závěru lehounce pikantní. Příjemné červené víno na delší popíjení, zvláště v létě.

O něco bohatší ve vůni i chuti byl Dornfelder 2014 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. Chuť plná tmavých peckovin a lesní směsi. Tělo uhlazené a měkce pikantní ve středně dlouhém závěru. Další ideální víno na delší pití.

A na závěr nejlepší červené večera - Merlot 2014 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé, jemně kompotované višně v lehounkém kořenitém kabátku. V chuti výrazně nazrálé, opět s delikátní stopou koření, ještě zřetelné třísloviny, ale již nyní pěkně pitelné víno. Tak za rok bude v ideální kondici. Opravdu pěkná tečka za velmi vydařeným vinným večerem.

Početně velmi oslabený čest „vrcholový tým” hodnotil žarošická vína takto: Pálava 2015, Hibernal 2015 a Ryzlink rýnský 2014 - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay 2015 a Rulandské šedé 2015 - 8,9 b., Veltlínské zelené 2014 a Merlot 2014 - 8,8 b., Dornfelder 2014 a Muškát moravský 2015 - 8,7 b. a Zweigeltrebe 2014 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý