Ochutnávka vín Vinařství Jindřich Kadrnka (Březí)

1000. ochutnávka vín Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 26.05.2016

Dvojnásobná jubilejní radost

Jubilejní 1000. ochutnávka vín ve Viničním altánu padla na mého oblíbeného vinaře z Březí Jindřicha Kadrnku. Taková kombinace zákonitě přinesla dvojnásobnou radost.

Každopádně o tom, že dosáhneme tisícovku, se mi ani nesnilo. Díky milovníkům vína, kterých rozhodně neubývá, věřím, že ještě nějakou ochutnávku připravíme. A kromě jiných skvělých vinařů také s účastí Jindřicha Kadrnky.

Jubilejní ochutnávka byla již třetí Jindřichovou prezentací ve Viničním altánu. Tentokrát pro nás připravil jedenáct vín, všechna z ročníku 2015. Na své si přišli především milovníci „vlašáků” a „rýňáků”, které tvořily téměř polovinu degustovaných vín.

Nicméně nevděčnou roli vstupního vína zaujalo Veltlínské zelené v pozdním sběru ze známé viniční trati Liščí vrch. Pro mne mimořádně příjemné suché víno s ovocně-minerální a jemně kořenitou vůní. V plné chuti bylo bohatě ovocné, šťavnaté a vstřícně pikantní.

První ze tří „vlašáků” byl z viniční trati Valtická. Suchý Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů měl vyšší zbytkový cukr (6,8 g/l), téměř vyrovnaný s kyselinou. Ve vůni nabídl nazrálé světlé ovoce s jemně kořenitým, především pepřovým závojem. V plnější ovocité chuti bylo víno jemně nasládlé s náznakem medových a pepřových tónů. Poměrně šťavnaté víno, jehož hrozny byly z 20 % napadeny ušlechtilou plísní.

Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru z vyhlášené Ořechové hory. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,5 g/l). Vůně „čistá”, ovocně-minerální. Stejně tak plná chuť s delším, pikantním závěrem.

Johanniter jsme stejně jako loni ochutnali v pozdním sběru (Liščí vrch). Polosuché víno vonělo po kompotovaných broskvích a meruňkách s jemným minerálním „štychem”. V chuti nasládlé, šťavnaté a bohaté na nazrálé světlé ovoce. V závěru bylo víno lehce pikantní.

Vysokou kvalitu vín udržel Ryzlink rýnský II ve výběru z hroznů (Pod svatým kopečkem I.). Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (zvláště meruňka) v jemném kompotovém provedení. V chuti zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní. V ovocitém závěru jsem cítil lehkou nasládlost. Přibližně polovina hroznů byla botrytická.

Můj oblíbený „rýňák” se jménem po nejmladším Kadrnkovi Jindřich IV. (Liščí vrch) byl ve výběru z hroznů. Již polosuché víno s vyšším alkoholem (14 %) bylo ve vůni ovocně-minerální, přičemž jeho mineralita byla výraznější. I zde byla cítit ušlechtilá plíseň Botrytis cinerea (hrozny napadeny asi z 25 %). Jemné botrytické tóny byly pochopitelně zřetelné i v ovocně-minerální chuti. Tělo mělo plné, šťavnaté s dlouhou koncovkou. Víno leželo 5 měsíců na kvasnicích.

Po ryzlincích přišla na řadu špičková polosuchá Pálava v pozdním sběru z „Ořechovky”. Vůně jemně citrusová a květinová s lehounkým dotykem minerálů. V nasládlé chuti byla měkce ovocné (jemné mandarinky), šťavnatá a jen decentně pikantní. Víno muselo být malinko dokyseleno kyselinou vinnou.

Krásný byl Sauvignon v pozdním sběru z viniční trati U boží muky. Formálně suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,8 g/l a 7,2 g/l). Ve vůni bohatě ovocný (broskve, meruňky) s tóny černého rybízu a černého bezu. Chuť lehounce nasládlá, šťavnatá se zřetelnou stopou černého rybízu a černého bezu. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Velmi bohaté bylo Chardonnay v pozdním sběru (Valtická). Polosladké víno s příjemnou kyselinkou (7,6 g/l) bylo mazlivé a přitom osvěžující. Ve výrazně ovocité chuti převládaly jižní plody. V zakulacené, lehounce nasládlé chuti bylo šťavnaté, jemně minerální s delikátním medovým závojem.

Malinko vyšší zbytkový cukr, ale také kyselinu (8,2 g/l), měla Barborka ve výběru z hroznů (Ořechová hora). Polosladké, pociťově však spíše polosuché víno bylo mohutnější, ale také dostatečně elegantní. Vyšší alkohol (14 %) byl ve víně dobře zakomponován, nikterak nevyčuhoval. Krásně vyzrálé Rulandské bílé nabídlo ve vůni delikátní kombinaci broskví a meruněk v lehounkém minerálním kabátku. V chuti nasládlé, opět broskvově-meruňkové. Tělo zakulacené a šťavnaté. Může potěšit i ty, kteří nemilují sladší vína.

Na závěr nasládlá lahůdka z Ořechové hory - Ryzlink vlašský ve výběru z hroznů. Polosladké víno s pěknou kyselinou (8,1 g/l). V delikátní vůni kombinace nazrálého světlého ovoce, medu a oříšků v jemném minerálním závoji. Chuť nasládlá, velmi bohatá a laskající s medově-minerálním ocáskem v dlouhé koncovce.

Opravdu krásná tečka za jubilejní ochutnávkou s nesmírně vstřícným vinařem.

A ještě „jubilejní” hodnocení tohoto vinného zážitku kompletním „vrcholovým týmem”: Chardonnay - 9,2 bodu (z 10 možných), Sauvignon, Ryzlink vlašský, výběr z hroznů (Ořechová hora) - 9,1 b., Ryzlink vlašský, pozdní sběr (Ořechová hora), Barborka a Jindřich IV - 9 b., Johanniter - 8,9 b., Ryzlink rýnský II. a Pálava - 8,8 b., Ryzlink vlašský, výběr z hroznů (Valtická) - 8,7 b. a Veltlínské zelené - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý