Ochutnávka vín Vinařství Hanzel (Miroslav)

Ochutnávka Vinařství Hanzel (Miroslav) dne 31.05.2016

Utěšená premiéra vinařství z Miroslavi

Vinařství Hanzel ze skupiny Lahofer mělo ve Viničním altánu premiéru a rozhodně obohatilo letošní nabídku ochutnávaných vín. Prezentace „pana Lahofera”, dlouhodobého a pravidelného hosta Jaroslava Chaloupeckého, nabídla jedenáct vín z ročníků 2014 a 2015, včetně tří vín VOC Znojmo.

V „lahoferském” stylu bylo také řazení vzorků - zahájili jsme červeným, konkrétně Rulandským modrým, 2014 v pozdním sběru z viniční trati Volné pole. Zajímavé víno, které však jako první vzorek mělo handicap v podobě nepřipravených chuťových pohárků některých hostů, včetně členů „vrcholového týmu”. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce se stopou hořké čokolády. V chuti jemnější, uhlazené, ovocné s lehce kořenitým „štychem”.

Prvním bílým bylo Veltlínské zelené VOC 2014 z viniční trati Vinohrady ke Křídlůvkám. Výrazně suché víno s vůní světlého ovoce a květin. V chuti téměř identické se zřetelnější kořenitou stopou. Cítil jsem náznak mandlí, ale především jemného bílého pepře. V závěru na patře bylo toto již nazrálejší víno příjemně pikantní.

Ještě o něco bohatší bylo Sylvánské zelené 2015 v pozdním sběru (Babičák). Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,6 g/l a 6,9 g/l) vonělo po světlých peckovinách s převahou rynglí. Také v chuti především zralé ryngle v kompotovém provedení. Šťavnaté a poměrně pikantní víno.

Bílá vína vystřídala první „růžovka” - Zweigeltrebe rosé 2014 v kabinetním provedení (Volné pole). Polosuché víno se vstřícnou vůní jahod a malin v jemném smetanovém závoji. V chuti identické, lehčí, a v závěru měkce pikantní. Ideální letní roséčko.

Prvním vínem VOC Znojmo byl Sauvignon 2015 z Volného pole. Opět polosuché víno, ve vůni ovocně-minerální. V chuti nasládlé a nazrálé peckoviny (broskve, meruňky), částečně v kompotovaném provedení. V těle plnější a šťavnaté.

Jedním ze dvou nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink rýnský VOC 2014. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s nižším alkoholem (10,5 %) poněkud připomínalo moselské ryzlinky. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a výrazná petrolejová stopa. V chuti ovocný a jemně minerální (dotyk petroleje) s náznakem lipoviny. Šťavnaté a v závěru hezky pikantní víno.

Z několika viničních tratí na Znojemsku (Šác, Na vyhlídce) pocházely hrozny pro Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru. Spíše polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a květin. V lehce nasládlé chuti se ještě připojil med. I toto bohaté víno bylo v těle šťavnaté a v koncovce dostatečně pikantní. „Šedivka” doplnila mnou nejžádanější vína večera.

Kerner 2015 v pozdním sběru (Knížecí vrch ve Vrbovci) byl pro mne již moc sladký (23,8 g/l zbytkového cukru). Vůně po vyzrálém světlém ovoci a květinách. Chuť výrazně nasládlá, ovocná a uhlazená s měkce pikantním ocáskem.

Velmi pěkný byl polosladký Tramín červený 2015 v pozdním sběru (Vinná hora). V krásné vůni jsem cítil jižní ovoce, především exotické liči, ale také citrusy a květiny. Chuť nasládlá, živá a příjemně pikantní. Samozřejmě opět liči, sladké citrusy a také růže.

A opět růžové, tentokrát sladší. Kabinetní Frankovka rosé 2014 (Na vyhlídce) měla 28 g/l zbytkového cukru, díky slušné kyselině (7 g/l) a nízkému alkoholu (10 %) však nepůsobila těžce a přeslazeně. Pěkná vůně smetanových tmavých peckovin. V nasládlé chuti bylo víno bohatě ovocné, šťavnaté, a v závěru na patře i hezky pikantní. Tady bych doporučil zřetelné podchlazení.

A na závěr opravdový sladký bonbonek - Pálava 2015 ve výběru z hroznů (viniční trať Vinohrady). Víno se sklepmistru vinařství Františku Kabelovi opravdu povedlo. Sladké (47,9 g/l zbytkového cukru), ale s dostatečnou kyselinou (7,1 g/l) nabídlo klasickou vůni této moravské odrůdy - citrusy (především mandarinka) a květiny. V sladší a velmi elegantní chuti bylo šťavnaté, plné jemných citrusů s medovým závojem a lehce pikantní v delikátně kořenitém ocásku. Taková moravská malvazie!

A protože Jaroslav Chaloupecký nám představil svého nástupce Petra Ellera, tak se již těšíme na příští setkání s ním. Nejen s výbornými s víny z Lahoferu, ale také z Vinařství Hanzel v Miroslavi.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink rýnský 2014 VOC a Rulandské šedé 2014 - 9 bodú (z 10 možných), Pálava 2015 - 8,9 b., Kerner 2015 a Tramín červený 2015 - 8,8 b., Frankovka rosé 2014 - 8,7 b., Sylvánské zelené 2015 a Sauvignon 2015 VOC - 8,6 b., Rulandské modré 2014 - 8,5 b. a Zweigeltrebe rosé 2014 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý