Ochutnávka vín Vinné sklepy Lechovice

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice dne 27.06.2016

Lechovická vinná hitparáda

Krásná vína převážně z ročníku 2015 nám ve Viničním altánu po roce opět představil Jan Hrachovský, technolog vinařství Vinné sklepy Lechovice. Byl to opravdu utěšený vinný zážitek z tuctu vín - sedmi bílých, dvou sektů, jednoho růžového, jednoho červeného a závěrečného ledového. Krásná vinná smršť.

Vše zahájilo Zweigeltrebe 2011 ve výběru z hroznů, kterého tak trochu postihl nevděčný osud vstupního vína. Zavíňovat se vlastně již archivním výběrem z hroznů - to je jen pro propité fajnšmekry. Navíc polosuchým červeným s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce s náznakem kůže. V plné a uhlazené chuti bylo víno bohaté na vyzrálé tmavé ovoce. Zřetelná byla i stopa kůže a čokolády.

A pak velký skok - Sekt Lechovice Brut 2012 z odrůdy Sauvignon. Mám rád tyto mazlivé „bublinky”, bohatě perlivé s pěknou ovocně-květinovou vůní. V chuti identické, šťavnaté a pikantní s delší koncovkou.

Následoval Sekt Lechovice Rosé Brut 2012, možná trochu netradičně z odrůdy Zweigeltrebe. Ve vůni nazrálé tmavé peckoviny. V chuti jemnější, uhlazenější, bohatě perlivý, ale malinko méně živý. Ale jinak mazlivé osvěžení.

Potěšil mne Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (8 g/l) a kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným minerálním závojem. Chuť ovocně-minerální s lehkou kořenitostí. V závěru bylo víno na patře měkce pikantní.

Vysokou kvalitu ukázalo také Sylvánské zelené 2015, polosuché kabinetní víno s vyšším zbytkovým cukrem (17 g/l) a s výraznou kyselinou (9,5 g/l). Bohatá vůně vyzrálého světlého ovoce, stejně tak chuť. Tělo hezky uhlazené, plné a dostatečně pikantní s lehce nasládlým ocáskem.

Ale opravdu mne zaujalo polosladké Rulandské šedé v pozdním sběru. Pěkná vůně přezrálých světlých peckovin a jižního ovoce (včetně ananasu). Bohaté, nasládlé, plné a krásně šťavnaté víno. Delikátní téměř máslový „štych” v dlouhém, měkce pikantním závěru. Mazlivá, malinko sladší lahůdka.

Pro mne o něco vstřícnější byl polosuchý Ryzlink rýnský VOC 2015. Mimořádně vstřícný „rýňák” již v poměrně mladém stavu s bohatou vůní světlých peckovin. Chuť s převaha broskví a meruněk byla lehce nasládlá, šťavnatá a pikantní. Pěkný, delší a svěží závěr. A bude ještě krásnější!

A další výborné víno - polosuchý Sauvignon 2015 v pozdním sběru. Ve vůni světlé peckoviny s jemnými tóny černého bezu. Chuť ovocná, objevil se černý bez i černý rybíz v jemném provedení. Tělo šťavnaté, nasládlé a měkce pikantní. Krásné víno na delší popíjení.

Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů byl na hranici suchého a polosuchého vína s nižší kyselinou (5,3 g/l). Tradiční a typická vůně - exotické liči, růže a jemné citrusy. Chuť téměř identická, lehounce nasládlá, šťavnatá a lehce pikantní. Hezky pitelné víno - nic sladkého, a jen decentně aromatické.

Pálava 2015 byla ve výběru z hroznů. Výrazně sladké víno (58,8 g/l zbytkového cukru) mělo nízký alkohol (10 %) a jemnou, ovocně-květinou vůni s převahou citrusů. Ve sladké a poměrně identické chuti bylo šťavnaté a zřetelně pikantní. Pálava potěšila bohatým tělem s dlouhou dochutí.

Absolutně nejsladším vínem večera bylo Zweigeltrebe rosé 2015 (64,5 g/l zbytkového cukru). Víno s velmi nízkým alkoholem (7,5 %) a bohatou vůní kompotovaných jahod. V „čisté” chuti sladké, bohatě ovocné a zároveň pikantní. Takový ovocný dezert, pro mne jedna sklenka postačí.

A na závěr skutečná tekutá ambrózie - Ryzlink rýnský 2013, ledové víno s mohutným zbytkovým cukrem (231,9 g/l), výraznou kyselinou (10,4 g/l) a velmi nízkým alkoholem (8 %). Krásná vůně po sušeném světlém ovoci, medu a citrusové kůře. V identická, hutné, a sladké chuti bylo víno nádherně pikantní. Prostě lék - kudy teče, tudy léčí! Co si pamatuji, byla to jedna z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší ochutnávka vín z lechovického vínařství, vedená samozřejmě Janem Hrachovským.

A ještě hodnocení velmi spokojeného „vrcholového týmu”: Ryzlink rýnský 2013, ledové víno - 9,2 bodu (z 10 možných), Pálava 2015 - 9,1 b., Ryzlink rýnský VOC 2015 - 9 b., Ryzlink vlašský 2015, Sylvánské zelené 2015, Rulandské šedé 2015 a Sauvignon 2015 - 8,9 b., Sekt Lechovice Brut 2012, Tramín červený 2015, Zweigeltrebe 2011 a Zweigeltrebe rosé 2015 - 8,8 b. a Sekt Lechovice Rosé Brut 2012 - 8,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý