Ochutnávka vín Rodinné vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Zemánkovi (Velké Bílovice) dne 09.08.2016

Martinův šťastný návrat

Čerstvý ženáč Martin Zemánek se po téměř třech let konečně objevil ve Viničním altánu, aby nám představil svá nová vína, převážně z ročníku 2015, která připravil ještě jako „svobodný muž”. Tradičně bez větších Martinových proslovů jsme ochutnali deset vín - šest bílých, jedno růžové a tři červená.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru ze starých keřů. V ovocité vůni jsem cítil jemnou kořenitost a vzdálené tóny po mandlích. Chuť byla prakticky identická, poměrně šťavnatá (jižní peckoviny), jemně nasládlá s decentním kořenitým ocáskem.

O poznání více mi chutnal Ryzlink vlašský 2015, kabinetní víno rovněž ze starých keřů (kolem 30 let). Ve vůni světlé ovoce s jemnou pepřovitostí. Stejně tak v měkce pikantní, příjemné chuti. V závěru vynikla delikátní kořenitost.

Jedním ze dvou pro mne nejlepších vín večera bylo Rulandské bílé 2015 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (5 g/l) a kyselinou (6,6 g/l). Ve vůni jsem cítil světlé peckoviny v jemném karamelovém závoji. V chuti zakulacené, ovocné, téměř mazlivé víno s měkce pikantním a lehounce smetanovým tělem.

Tomuto vínu se vyrovnal, navíc s vysokou perspektivou, polosuchý Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Příjemná, ovocně-minerální vůně, která naznačovala, že časem by se mohly objevit známé petrolejové tóny. V chuti šťavnaté světlé peckoviny (meruňky, broskve), lehká mineralita, decentní zakulacenost a měkce pikantní koncovka. Petrolejové očekávaní může být reálné.

Sauvignon 2015 v pozdním sběru byl jediným vínem večera, ke kterému jsem měl větší výhrady. Polosuché víno s málo přitažlivou vůní (světlé ovoce, lehké kvasné a jemné oxidativní tóny. V chuti náznak pečeného ovoce, měkce pikantní, zakulacené, ale sauvignon zmizel v nedohlednu.

Pokračovali jsme červenými víny. Nejprve slovenská odrůda Nitra 2013, zemské víno z ročníku, který na červená nebyl ideální. Příjemná vůně tmavých peckovin. Stejně tak v tenčí a zřetelně pikantní chuti kompotovaných třešní a višní. Nenáročné červené na léto.

O poznání příjemnější byl Modrý Portugal 2013, rovněž zemské víno s hezkou vůní tmavých peckovin. Také v jemné a poměrně uhlazené chuti převládaly vyzrálé třešně a višně. „Čisté”, lehounce pikantní víno na delší pití.

Zajímavý byl mladý Neronet 2015, další zemské víno, tentokrát s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,9 g/l). Příjemná vůně tmavé lesní směsi. V chuti jen náznak nasládlosti, tělo zakulacené a bohaté na vyzrálé borůvky a ostružiny. Měkce pikantní, takové veselé víno pro okamžité pití.

Možná trošku překvapivě následovala Frankovka rosé 2015, víno na hranici polosuchého a polosladkého, které pociťově patřilo spíše k té sušší variantě. Atraktivní vůně lesní směsi s převahou malin. V chuti šťavnatá „malinovka”, lehounce nasládlá, příjemně pikantní. Při trošku vyšším nachlazení by to bylo ideální osvěžení nejen pro léto.

A na závěr jen nasládlá, ale krásně aromatická tečka - Muškát moravský 2014. Zemské víno rovněž na hranici mezi polosuchým a polosladkým vínem. Ve vůni lehce kořenité světlé ovoce s bohatými muškátovými tóny. Chuť muškátově-citrusová, šťavnatá a pikantní, decentně kořenitá. Příjemný, nepřeslazený muškát, kterého se dá vypít více než jedna sklenka.

Martinův návrat do Viničního altánu byl oceněn, a to nejen potleskem hostů, ale také vstřícným bodováním „vrcholového týmu”, byť početně trochu oslabeného.

A takové je jeho hodnocení: Ryzlink rýnský 2015 - 8,8 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2015 - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2015, Neronet 2015 a Muškát moravský 2014 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2015 - 8,5 b., Modrý Portugal 2013 a Frankovka rosé 2015 - 8,4 b., Nitra 2013 8,3 b. a Sauvignon 2015 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý