Ochutnávka vín Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory)

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 11.08.2016

Takový uvolněný večer s „naturvíny”

V komorní, nicméně o tom příjemnější atmosféře, nám náš pravidelný host Patrik Staško z rodinného vinařství Naturvini v Bavorech představil jedenáct vín včetně jedné prémie, převážně z ročníku 2015. A také několik vinných produktů - hořčice, rosolu a vinné omáčky.

Prvním vzorkem bylo Veltlínské zelené 2014, suché zemské víno s malinkým „zbytečkem” (4,8 g/l). Ve vůni světlé ovoce, jemně kořenité. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti s koncovkou delikátní mandlové hořčinky.

Velmi mi chutnal suchý Ryzlink vlašský 2015, rovněž zemské víno (vyzrálost pozdního sběru) s trochu vyšším zbytkovým cukrem (6,6 g/l). Ve vůni světlé ovoce s jemnou mineralitou a dotykem oříšku. V chuti jemně kořenité světlé ovoce, tělo šťavnaté a pikantní s delikátní a lehounkou nasládlostí.

Příjemné a hlavně velmi perspektivní bylo zemské Chardonnay 2015, polosuché víno s příjemnou kyselinkou (7 g/l). Chuť ovocná, jemně kořenitá, šťavnatá a pikantní. Víno může v láhvi vyzrát do ještě větší krásy.

Rulandské šedé 2015, zemské víno, bylo formálně ještě suché, nicméně díky trošku nižší kyselině pocitově spíše polosuché (7,8 g/l zbytkového cukru). Ve vůni náznak jižního ovoce. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní, ale potřebovalo by se ještě více zakulatit. Tak to „šedivce” vždy sluší.

Změnili jsme barvu, a to díky Cabernetu Sauvignon rosé 2015. Již polosladké víno s vůní, v níž se kombinovaly tmavé peckoviny s vyzrálými lesními plody. Chuť ovocná, jemně kořenitá, poměrně šťavnatá a lehce pikantní. Víno nepůsobilo příliš sladce, možná mohlo být o něco více svěží.

Excelentní byla polosladká Pálava Selection 2015 v pozdním sběru. Krásná vůně kombinovala ovocné a muškátové tóny s převahou jemných citrusů. V lehounce nasládlé, citrusově-muškátové chuti bylo víno šťavnaté a příjemně pikantní. Velmi zdařilá Pálava, kterou jistě nepohrdnou i ti, kteří nevyhledávají aromatické odrůdy.

Ještě více mne oslovil zemský Sauvignon 2015, polosuché víno s krásnou vůní po světlém ovoce, především citrusech (grep), a se zřetelnými tóny černého rybízu. Ve šťavnaté, měkce pikantní a lehce nasládlé chuti převažovaly tóny grepu , černého rybízu a černého bezu. Mazlivé i osvěžující víno.

A opět změna barvy. Nejprve Modrý Portugal 2015, suché zemské víno s vůní kompotovaných tmavých peckovin. V těle tenčí, ovocitý a pikantní. Víno na běžné pití i v teplých letních večerech.

Zemský Cabernet Sauvignon 2013 (vyzrálost kabinetního vína) voněl po lehce kořenitých tmavých peckovinách. V chuti identický, poměrně uhlazený, ale ještě výrazně pikantní. Zatím víno na běžné pití, především v létě.

A na závěr dvě krásná, ale výrazně sladší vína. Nejprve Sauvignon 2014 Selection, sladké víno (52,2 g/l zbytkového cukru), které vonělo po hodně vyzrálém světlém ovoci, medu a sušených plodech. Sladší, ale zároveň pikantní chuť ovládly citrusově-medové tóny.

A na závěr lahůdka v podobě Výběru ze sladkých bobulí 2012. Zemské víno, cuvée odrůd Tramín červený a Pálava se 164 g/l zbytkového cukru. Díky solidní kyselině (7,4 g/l) bylo to sladké víno, zároveň šťavnaté, a nechyběl mu pikantní ocásek. Ve vůni i chuti převládalo kandované a sušené ovoce s jemně kořenitým „štychem”. Opravdová vinná delikatesa, která se dá užívat jako lék. Minimálně na špatnou náladu!

Ideální tečka za velmi příjemným, takovým „uvolněným večerem” (řečeno slovy Bohumila Hrabala prostřednictvím Rudolfa Hrušínského) s výborných víny z viničních tratí Slunečná a Růžová v Bavorech na Pálavě, a s jejich charismatickým tvůrcem. A takto je hodnotil početně trochu oslabený „vrcholový tým”: Sauvignon 2014 Selection - 9,1 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2015, Pálava 2015 Selection a Výběr sladkých bobulí 2012 - 9 b., Chardonnay 2015, Ryzlink vlašský 2015 a Cabernet Sauvignon rosé 2015 - 8,7 b., Rulandské šedé 2015 a Veltlínské zelené 2014 - 8,6 b., Cabernet Sauvignon 2013 - 8,5 b. a Modrý Portugal 2014 - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý