Ochutnávka vín BMVinařství – Balgovo malé vinařství (Tvrdonice)

Ochutnávka Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 01.09.2016

Laskající kousky z Balgova malého vinařství

Byla to jedna z nejlepších ochutnávek letos ve Viničním altánu. Již tradičně vstřícný a příjemný vinař Jan Balga z Tvrdonic k nám zavítal po dvou letech a představil tucet vín ze svého malého vinařství (BMV), a to všechna z ročníku 2015. Byla to mimořádně kvalitní a vyrovnaná sestava deseti bílých a dvou růžových vín. Takové krásná letní osvěžení s výbornou, často i vtipnou atmosférou.

Zahájili jsme kabinetním vínem Müller-Thurgau, suchým vínem s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni světlé peckoviny v jemném minerálním kabátku. Chuť ovocná, lehce zakulacená, šťavnatá a měkce pikantní s delikátním minerálním ocáskem. Příjemné pití na delší trať.

O chloupek sofistikovanější bylo Veltlínské zelené v pozdním sběru (šarže 11/15). Suché víno s vůní po vyzrálém světlém ovoci s náznakem medu a jemného pepře. V téměř identické chuti bylo víno dostatečně pikantní s dotykem lehké mandlové hořčinky v závěru.

Ještě o něco víc mi chutnal Ryzlink vlašský v pozdním sběru, formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem 5,8 g/l a se zcela vyrovnanou kyselinou. Ve vůni lehce medové světlé ovoce s jemnou kořenitou stopou. Víno ze starých keřů bylo v chuti měkce ovocné se stopou medu a bílého pepře. V závěru bylo měkce pikantní.

Pěkný a navíc velmi perspektivní byl suchý Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé ovoce, především citrusy, a zřetelná minerální stopa. V suché chuti ovocně-minerální, šťavnatý a pikantní s dotykem lipoviny.

Asi nejlepším vínem večera byl pro mne Sauvignon v pozdním sběru, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, především meruňky a broskve. V chuti měkce ovocný, mazlivý, šťavnatý a pikantní se vzdálenými tóny černého bezu. Víno každým douškem povzbuzovalo k dalšímu napití.

A opět pěkné víno, Rulandské šedé v pozdním sběru. Suché, s vyšším alkoholem, který však nepřekážel. Ve vůni nazrálé jižní ovoce s lehkou minerální stopou. V těle plné, zakulacené, medově-ovocné s příjemným minerálním „štychem”. Hezké víno, zvláště pro slavnostní popíjení, především ve dvou.

To platí i o Tramínu červeném ve výběru z hroznů, suchém víně s pěknou kyselinou (6 g/l). Svěží vůně po citrusech a čajové růži. Citrusy, zvláště grep, převládaly i v uhlazené, šťavnaté a pikantní chuti. Ale nechyběl i závan růží. Opravdu velmi pěkný tramín vhodný i na delší pití.

Do světa sladších vín jsme vykročili Neuburským v pozdním sběru. Polosladké víno s vůní nazrálého světlého ovoce a s jemnou medovou stopou. Chuť identická, nasládlá a zakulacená s lehce pikantní koncovkou. Sladší, ale poměrně vyvážené víno s delším závěrem.

A změnili jsme barvu - André rosé v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a polosladkého s příjemnou kyselinkou. Ve vůni lehce džemovitá zahradní směs se špetkou minerálů. V chuti nasládlé, opět drobné zahradní ovoce s jemnými tříslovinami. V dochuti lehce pikantní.

Velmi zdařilý, možná jedno z nejlepších vín večera, byl Děvín ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,4 g/l) nabídlo jemnou vůni citrusů se vzdálenými tóny muškátu. V lehounce kořenité, decentně tramínové chuti byly zřetelné mazlivé citrusy, zvláště sladký grep.

Překvapil Muškát moravský, polosladké, ale pociťově spíše polosuché kabinetní víno. Vůně „čistá”, jemná, muškátová. V chuti malinko nasládlé, citrusově-muškátové s delikátním závanem majoránky. V závěru bylo víno měkce pikantní. Muškát, který potěší i na „delší trati”.

Na závěr nás čekalo výrazně nejsladší víno večera (45 g/l zbytkového cukru) - Veltlínské zelené v pozdním sběru (šarže 24/15). Nízký alkohol (9,6 %), solidní kyselina (5,9 g/l) a příjemná vůně lehce kořenitého a vyzrálého světlého ovoce. V chuti již výrazně sladší, šťavnaté a jen lehce pikantní s jemnými pepřovitými tóny v závěru na patře. Aromaticky pěkné, ale málo živé víno, spíše jen na slavnostní přípitek.

„Vrcholový tým”, početně lehce oslabený, hodnotil Balgova vína takto: Ryzlink rýnský 2015, Ryzlink vlašský 2015 a Sauvignon 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Děvín 2015, Tramín červený 2015 a Muškát moravský 2015 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2015 (šarže 11/15), Veltlínské zelené 2015 (šarže 24/15), Rulandské šedé a Neuburské 2015 - 8,7 b., André rosé 2015 a Müller Thurgau 2015 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý