Ochutnávka vín "Krásná vína z Bulharska" (Geogi Ivančev - dovozce)

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 29.09.2016

Další vinné chuťovky z Bulharska

V pořadí již čtvrtá prezentace špičkových bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev, byla zaměřena na vína z vinařství Katarzyna, což je zdařilá polská kapitálová akvizice v Bulharsku.

Ochutnali jsme deset vín - vstupní bílé a devět červených, z nichž pouze to první nepocházelo z vinařství Katarzyna Estate.

Vstupní Angel Chardonnay 2014 z vinařství Angelus Estate bylo suché s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V těle plnější, zakulacené, bohatě ovocné s jemným minerálním ocáskem. Jižní typ chardonnay, kterému by možná slušela jen o trošku větší elegance a svěží pikantnost.

Následovalo devět červených vín z vinařství Katarzyna. Prvním z pěti vín řady Mezzek byl Merlot 2015. Charakteristické pro toto a prakticky všechna další vína byl vysoký alkohol - přes 14 %. U nižší řady Mezzek však trošku zlobil. To platí především o merlotu s vůní lehce džemovitého tmavého ovoce a vanilkového „štychu”. V chuti bohatý na tmavé ovoce, ale také trošku drsnější díky bohatým tříslovinám. Alkohol ještě nebyl ideálně zakomponován.

Svým způsobem to platí i o Cabernetu Sauvignon 2015, který však byl o něco vstřícnější ve vůni i chuti. Zde se kromě tmavého ovoce objevila i jemná kořenitost (typická paprička), v chuti bylo víno o něco uhlazenější a trošičku pikantnější. Tady věřím v lepší budoucnost, protože víno se pyšní vysokým bezcukerným extraktem (téměř 32 g/l).

A šli jsme zřetelně výš - Mezzek Syrah 2015. Kupodivu zde stejně vysoký alkohol příliš nerušil. Příjemná vůně tmavé lesní směsi. Chuť uhlazená, bohatě ovocná s jemnými a sladšími tříslovinami.

Neméně pěkný byl Mezzek Mavrud 2015, víno ze známé a někdy trochu nevyzpytatelné bulharské odrůdy Mavrud. Překvapil mne větší jemností, než jakou bych od této „chlapské” odrůdy očekával. Ve vůni tmavé ovoce s jemnými griotkovými tóny. V chuti výrazně ovocné s tóny kompotovaných višní a stopou čokolády. Třísloviny byly sice zřetelné, ale již sládnoucí.

Nicméně z řady Mezzek mi nejvíce chutnala kupáž Cabernet Sauvignon & Mavrud 2015 (60/40 %). Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda s delikátní stopou kávy. V chuti výrazně ovocná, plná, zakulacená a poměrně šťavnatá.

Prvním vínem z vyšší řady, a navíc vyzrálejším, byl Petit Enira Merlot 2011. U něj se alkohol dostal téměř na 15 %, což bylo, i když ne tak dramaticky jak jsem očekával, cítit na patře. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, hodně nazrálé s výraznými vanilkovými tóny. V uhlazené chuti převládalo džemovité tmavé ovoce s zřetelnými, pro mne až moc výraznými vanilkovými tóny. To není moje vinná parketa. Víno zrálo 6 měsíců ve dva roky starém bariku.

Zato tou oblíbenou je odrůda Malbec. V tomto případě to bylo víno Le Carre d'Or Malbec 2015. Krásná vůně višní v čokoládě s přídavkem ostružin. V chuti šťavnaté višně v čokoládovém kabátku, uhlazené a měkce pikantní. A zrálo půl roku v novém bariku.

Nejvyšší kvalitu nabídla poslední dvě vína. A nemohu jednoznačně říct, které mi chutnalo více. Nejprve Contemplation Merlot & Malbec 2015 s bohatě ovocnou, jemně kořenitou vůní. V chuti navíc uhlazené, měkce pikantní, opravdu delikátní a vyvážené. Malbec zrál v bariku, Merlot v nerezu.

Závěrečným vínem bylo velké cuvée sedmi odrůd (Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Tempranillo, Malbec a Mavrud) - Seven Grapes 2015. Vycizelované víno ve vůni i chuti, bohaté na tmavé ovoce a lesní plody. Tělo plné, uhlazené a měkce pikantní. I v tomto případě zrál v bariku pouze Malbec, ostatní odrůdy pak v nerezu.

Skvělá tečka za krásným večerem s vybranými bulharskými vína. Věřím, že neméně atraktivní bude druhé kolo prezentace vín z nabídky Georgi Ivančeva koncem října.

A jak hodnotil vína „vrcholový tým”? Takto: Seven Grapes - 9,2 bodu (z 10 možných), Le Carre d'Or Malbec a Contemplation Merlot & Malbec - 9,1 b., Petit Enira Malbec - 8,9 b., Mezzek Cabernet Sauvignon & Mavrud - 8,8 b., Mezzek Mavrud a Mezzek Syrah - 8,7 b., Angel Chardonnay - 8,5 b., Mezzek Cabernet Sauvignon - 8,4 b. a Mezzek Merlot - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý