Ochutnávka vín Vinařství Košulič (Hustopeče)

Ochutnávka Vinařství Košulič (Hustopeče) dne 24.11.2016

Komorní, krásný a sladký večer

V nečekaně komorním prostředí Viničního altánu jsme mohli po roce opět ochutnat originální vína z hustopečského Vinařství Košulič, tedy především deset ročníkových fortifikovaných vín, mnohými označovaných jako „moravská portská”.

Jenže ještě předtím jsme se zavínili třemi mladými Svatomartinskými. Nejprve Müller-Thurgau, poté Modrý Portugal rosé a konečně klasický červený Modrý Portugal. Všechno suchá, lehčí, ovocně-minerální vína pro rychlou spotřebu, hlavně k jídlu.

Prvním dolihovaným vínem byl Stefan Kossulitcz 2013, červené likérové víno z odrůd André, Frankovka a Cabernet Moravia. Nejméně sladké ze všech ochutnávaných (do 50 g/l zbytkového cukru) s vůní višní v čokoládě s dotykem pecičky. V chuti téměř identické, ještě pikantní, ale méně zakulacené.

Následovala Magdalena 2013, rovněž červené likérové víno, již s výrazně vyšším zbytkovým cukrem (kolem 150 g/l). Cuvée odrůd Svatovavřinecké (60 %) a Modrý Portugal (40 %). Alkohol 18 %, ve vůni jemné višně v čokoládě, griotka stopa sušených švestek. V chuti sladké, měkce pikantní, a to v kombinaci griotkových a švestkových tónů.

Pro mne nejlepším vínem večera červené likérové Laurent solera 2011 z odrůdy Svatovavřinecké. Krásně vyzrálé sladké víno se 150 g/l zbytkového cukru. Ve vůni med, hrozinky, sušené tmavé ovoce. Chuť identické, sladká, plná, uhlazená a jemně pikantní.

A další z mých vyvolených - Stefan Kossulitcz 2013, bílé likérové víno z odrůd Ryzlink vlašský, Neuburské a Veltlínské zelené. Vyšší zbytkový cukr (180 g/l), ve vůni sušené světlé ovoce a tóny vlašského ořechu. V chuti sladké, pociťové mnohem méně, než bych očekával. Opět sušené ovoce, vlašské ořechy s náznakem jablečného štrůdlu. A potěšil mne pikantní ocásek, takž víno bylo poměrně živé.

Čistě odrůdové bylo červené likérové víno Neronet 2015 (150 g/l zbytkového cukru). Hodně koncentrované víno s vůní po koncentrovaném tmavém ovoci až s jemnou stopou kávy. V chuti výrazně sladká až džemovitá lesní směs, včetně sušených plodů, jemné třísloviny.

Následoval likérový Dornfelder 2015 (150 g/l zbytkového cukru) s bohatou vůní tmavého ovoce. Chuť ovocná, pociťově trochu méně sladká, uhlazená a poměrně živá.

Překvapivou prémií bylo červené likérové víno v ještě polotovarové formě - interspecifická odrůda Golubok 2016. Ještě nevyzrálá, nefiltrovaná ukázka ukrajinské modré odrůdy podobné Alibernetu. Ve vůni tmavé ovoce, stopa černého rybízu a tónů zelené papriky. V chuti plody bezinek a černého jeřábu. Zatím sladká, uhlazená a hutná „šťáva” bez zřetelné pikantnosti.

Chutnalo mi bílé likérové víno Soleil d'Austerlitz 2013 z odrůd Muškát moravský a Neuburské. Výrazně sladké víno díky 180 g/l zbytkového cukru a trošku nižší kyselině (5 g/l). Ve vůni kořenité světlé ovoce, především citrusy v sušené formě. V chuti medové světlé ovoce, opět sušené citrusy, tělo šťavnaté.

Rozhodně nejsladší, a to i pociťově, byla poslední dvě vína. Nejprve Barbora 2015 likérové víno s růžovou barvou z odrůd Zweigeltrebe a Muškát moravský. Vůně z počátku poměrně nevýrazná, lehká kombinace ovoce a jemných minerálních tónů. V chuti hodně sladký kompot, bez pikantnosti. Poněkud nudné víno.

A o závěrečnou tečku, pochopitelně sladkou, se postarala Anežka, bílé likérové víno z odrůd Frankovka (klaret) a Muškát moravský. Zbytkový cukr kolem 190 g/l, vůně jemná, ovocná. Ve sladké chuti kořenité ovoce, jemně minerální a stejně tak pikantní. Hodně sladká tečka za opravdu sladkým, komorním, ale velmi příjemným večerem s atraktivními víny a s velmi vstřícným vinařem.

„Vrcholový tým”, tentokrát možná překvapivě jen v pánském složení, si pomlaskával. Tady je jeho hodnocení: Laurent solera a Dornfelder 2015 - 9,1 bodu, Neronet 2015, Stefan Kossulitcz 2013, bílé - 9 b., Solei d'Austerlitz - 8,9 b., Golubok 2016 - 8,8 b., Anežka 2015 a Magdalena 2013 - 8,6 b., Barbora 2015, Stefan Kossulitcz 2013, červené a Modrý Portugal rosé 2016 - 8,4 b., Müller-Thurgau 2016 - 7,9 b. a Modrý Portugal 2016 - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý