Ochutnávka vín Vinařství Lahofer (Dobšice)

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) dne 08.12.2016

Lahofer v trochu jiném balení

Letos již podruhé jsme ochutnávali vína ze známého dobšického vinařství Lahofer. A opět to byl vinný zážitek, i když v trochu jiném balení. Tentokrát vína prezentoval degustátor, prodejce a dovozce španělských vín, obchodní spolupracovník vinařství Miroslav Láska. A činil tak svým osobitým stylem, takže i o historky a humor nebyla nouze. Ochutnali jsme dvanáct vín, proti dubnu spíše sušších, a hlavně s převahou ročníků 2015 a 2016.

Vstup byl tradičně lahoferský - červenými víny. Prvním bylo jakostní Svatovavřinecké 2015 z viniční trati Volné pole. Suché víno s vůní tmavých peckovin včetně sušených švestek. Chuť výrazně ovocná (tmavé peckoviny), svěží, nekomplikované a měkce pikantní. Ideální víno k jídlu či na delší pití.

Následující Rulandské modré 2013 ve výběru z hroznů (viniční trať Lampelberg) bylo o poznání sofistikovanější. Ve vůni kombinace vyzrálého tmavého ovoce, jemně kořenitého s lehkou stopou kůže. Chuť téměř identická, měkce pikantní s náznakem kůže a minerálů. Pěkně extraktivní víno (29,7 g/l bezcukerného extraktu).

Bílou sestavu jsme zahájili v podstatě již archivním veltlínem ze známé viniční trati Šác. Suché Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru mne mile překvapilo. Již výrazně nazrálé, ale bohaté ve vůni i chuti, a také pikantnost nezmizela. Ve vůni lehce máslové ovoce v jemném medovém závoji. Chuť uhlazená, ovocná s téměř vanilkovým a karamelovým „”štychem". A vyčuhoval delikátní pikantní ocásek. Mazlivé víno!

Na řadu přišlo pro mne jedno ze dvou nejlepších bílých vín večera - Rulandské bílé 2014 v pozdním sběru z viniční trati Dolina. Suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce se stopou medu a karamelu. V chuti měkce ovocné (vyzrálé peckoviny), šťavnaté s náznakem smetany. Příjemné extraktivní víno.

Zřejmě nejlepším (a nejen pro mne) vínem večera byl Ryzlink rýnský 2015 VOC z viniční trati U Hájku. Suché víno s ovocně-minerální vůní. Chuť ovocná, šťavnatá, lehce zakulacená s náznakem medovosti. V závěru na patře dostatečně pikantní. Krásné již nyní, ale budoucnost má před sebou.

Téměř stejně pěkné bylo pro mne Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru z viniční trati U Hájku. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni jižní plody včetně ananasu, a to vše s jemným minerálním závojem. Chuť bohatě ovocná, lehounce nasládlá, šťavnatá a měkce pikantní. Velmi vstřícné víno.

Sauvignon 2014 VOC (U Hájku) byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni světlé peckoviny (meruňky, broskve) se stopou listu a dřeva černého bezu. V chuti identický, pikantní s malinko ostřejší kyselinkou v koncovce. Toto víno se rozhodně ještě zlepší, hlavně zakulatí ležením v láhvi.

Pro milovníky uhlazených a mazlivých vín s nižší kyselinou je předurčeno Neuburské 2015 v pozdním sběru (U Hájku). Polosuché víno s vůní nazrálého, lehce smetanového světlého ovoce. V chuti ovocné, uhlazené, pěkně zakulacené s měkce pikantním závěrem. Hezké víno na delší posezení ve dvou.

A teprve nyní přišla na řadu sladší vína. Prvním, a nikoliv přeslazeným, byl polosuchý Mladý Lahofer 2016, zemské víno s atraktivní vůní citrusů (hlavně sladký grep) a muškátu. Mladé víno, které si ještě nějaký ten měsíc udrží dobrou kondici. V chuti ovocně-muškátové, šťavnaté, nasládlé, ale krásně pikantní. A věřím, že velmi podobný bude i to z příští sklizně.

Závěrečná tři vína byla již dost sladká. Polosladký Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru (Vinohrady) měl 37,7 g/l zbytkového cukru, ale i příjemnou kyselinu (7,2 g/l). V přitažlivé vůni vyzrálé světlé ovoce se závanem vlašských ořechů a jemných minerálů. Ve sladší, plné a „čisté” chuti byl bohatě ovocný s lehkými oříškovými tóny, v závěru pak měkce pikantní. Přípitkové víno pro slavnostnější příležitosti.

Druhým vínem z letošní sklizně byla Mladá Lahoferka, tradičně sladké víno (42,7 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (8,5 %). Výrazná vůně po jahodách a malinách. Stejná ve sladké, ale zároveň šťavnaté, a v koncovce pikantní chuti. Toto víno si každoročně najde dostatek zákazníků (hlavně paní a dívek).

Nakonec krásná sladká tečka v podobě Tramínu červeného 2015 ve výběru z hroznů (z proslulého Babičáku). Bohatě zbytkového cukru (71,2 g/l), ale i slušná kyselina (7 g/l). Klasická tramínová vůně (čajová růže, exotické liči, stopa pylu květů). Ve sladké, ale nikoliv ploché chuti bylo víno bohaté, ovocně-květinové, šťavnaté s měkce pikantním závěrem. Taková roztomilá tečka za opravdu utěšeným večerem s výbornými víny.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink rýnský 2015 VOC a Tramín červený 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské bílé 2014 a Rulandské šedé 2015 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2011 a Neuburské 2015 - 8,7 b., Rulandské modré 2013, Mladý Lahofer 2016 a Ryzlink vlašský 2015 - 8,6 b., Mladá Lahoferka 2016 - 8,5 b., Svatovavřinecké 2015, jakostní a Sauvignon 2014 VOC - 8,4 bodu (moje hodnocení sauvignonu - 8,7 b).

Text a fotografie Libor Chlupatý