Ochutnávka vín Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník)

Ochutnávka "Bettina Lobkowicz - Vinařství (Mělník)" dne 13.12.2016

Mělnické, tentokrát bez paní Bettiny

Tradiční prosincové přechutnávání vín Bettiny Lobkowicz se konalo bez paní majitelky. Seznámit nás s víny tentokrát přišel Pavel Jelen, znalec a milovník vín, a nyní, jak sám říká, technolog junior mělnického vinařství. O víně toho ví hodně, a nejen o tom ze svého nového pracoviště. Proto to byla opravdu příjemná, ale také velmi prospěšná vinná prezentace.

Ochutnali jsme deset vín, převážně z ročníku 2015, ale také tři vyzrálejší a jedno mladé z letošní sklizně. Tradičním vstupním vínem byl sekt, v tomto případě již vyzrálejší Burgunské cuvée brut z ročníku 2011 (z odrůd Pinot Blanc, Pinot Gris a Chardonnay. Ve vůni, ostatně jako loni, vyzrálé světlé peckoviny, stejně tak v chuti, která byla již hodně vyzrálá, lehounce pikantní se stopou chlebovinky. Mazlivé víno, kterého se nemusíte bát vypít více sklenic, aniž by vás trápila kyselina.

Následovalo nejmladší víno večera - zemský Muškát moravský 2016. Velmi suchý muškát s pěknou vůní muškátového květu a citrusů, především grepu. V chuti velmi lehký, výrazně pikantní a zřetelně aromatický (opět muškát a grep).

A jako každoročně jsme ochutnali bílou Lady Lobkowicz, jakostní známkové víno z odrůd Müller-Thurgau a Muškát moravský. Neročníkové víno s ovocně minerální vůní (převaha světlých peckovin) bylo v téměř identické chuti zakulacené a spíše uhlazené s jemně pikantním ocáskem. Příjemné víno na delší pití.

O poznání sofistikovanější bylo Chardonnay classic 2015, rovněž jakostní víno s přitažlivou vůní hodně vyzrálých světlých peckovin v jemném minerálním závoji. V plnější, ovocně-minerální chuti bylo zakulacené, měkce pikantní s lehounkou máslovou stopou.

Pro mne nejlepším tichým vínem večera byl Pinot blanc selection 2015, označený jako jakostní víno, nicméně parametry odpovídal téměř výběru z hroznů.(Tento podle mne logický a perspektivní „zatříďovací” trend je charakteristický pro všechna vína z vinařství. Neuvádějí se přívlastky, ale řady - classic a vyšší selection.) Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s jemným minerálním „štychem”. V měkce ovocné chuti převládaly nazrálé světlé peckoviny. Tělo uhlazené, jemné s lehounkým dotykem pecičky.

Pinot gris selection 2015 byl polosuchý s výrazně vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni kombinace vyzrálého jižního ovoce a jemných minerálů. V nasládlé, plné a zakulacené chuti alkohol příliš nevyčuhoval. Ovocité víno bylo v koncovce měkce pikantní.

Prvním červeným vínem byla Lady Lobkowicz, jakostní známkové víno s vůní tmavého ovoce s lehkým živočišným „štychem” a špetkou minerálů. V chuti převládaly tmavé peckoviny (třešně, višně) a nechyběla jemná stopa čokolády. Příjemné suché víno na běžné pití.

O poznání sofistikovanější bylo víno Modrý býk 2014 classic z odrůdy Modrý Portugal, které z 1/4 zrálo v barikovém sudu ze slavonského dubu. Ve vůni tmavé peckoviny, chuť výrazně ovocná, uhlazená a zřetelně pikantní. Myslím, že víno se bude ještě v kratším časovém horizontu zlepšovat ležením v láhvi.

Jakostní Lobkoviczký Vavřinec 2015 z řady classic byl ještě zřetelně mladý, ale již nyní potěšil svou bohatou ovocností. Ve vůni tmavé peckoviny včetně sušené švestky. V „”čisté" chuti kompotované třešně a višně, tělo poměrně uhlazené a měkce pikantní. Již nyní se dobře pilo, bude určitě ještě vstřícnější.

A na závěr jedno z oblíbených vín paní Bettiny, Pinot noir, v tomto případě barrique z ročníku 2013, řada selection. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s lehounkou stopou kůže. Chuť ovocná, kořenitá a měkce pikantní s delším závěrem.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” vyjádřil svoji spokojenost s jednotlivými mělnickými víny takto: Sekt Burgundské cuvée - 8,8 bodu (z 10 možných), Pinot blanc selection, Pinot gris selection a Pinot noir selection barriqiue - 8,7 b., Chardonnay classic a Modrý býk - 8,6 b., Lady Lobkowicz červená a Lobkowiczký Vavřinec - 8,5 b., Lady Lobkowicz bílá a Muškát moravský 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý